Emailový formulář   Mapa webu   Náhled tisku  

ŽIVÉ HODONICE

MENU

Úvod > Současnost – Genofondový sad Na Šenku - 2019

Současnost

Genofondový sad Na Šenku - 2019

Letos jsme se poprvé systematicky věnovali péči o sad Na Šenku, kde dožívají staré předválečné stromy a kde vysazujeme jejich nové následovníky k zachování místních ovocných odrůd. Prořezávka, roubování, očkování, kosení a podnože, ...

Roubování. Po únorové prořezávce starých ovocných mohykánů jsme v březnu v sadu Na Šenku znovu nabrali rouby z 4 nejohroženějších jabloní (S07j, S08j, S19j a S26j). Rouby, připravené už z dob tuhé zimy, uskladněné v hodonickém sklípku, nám totiž ohlodaly myši. Začátkem dubna pak Jenda s Martinem naroubovali 4 nejdříve vysazené jabloňové podnože. Zatím to vypadá, že se všechny rouby chytly!

Příprava podnoží. V květnu jsme při přípravě místa na hodonickou vývěsku objevili u křižovatky s turistickým rozcestníkem hnízdo volně vysemeněných jabloní, které jsme se rozhodli použít jako podnože pro genofondový sad. Víc než 10 menších jsme přesázeli do kyblíků, aby do podzimu zahustily své kořínky. Tři největší jsme rovnou přesázeli na Šenk, na uvolněné místo po prořezávce, nad naroubované podnože. Největší jabloňka zůstala na svém místě u vývěsky a budeme ji pozorovat :)

První kosení. V sobotu 22.6., po nejkratší noci v roce, jsme v hustém dešti a přibližně v 7 statečných pokosili horní část sadu. Při poklízení trávy už vysvitlo slunce a tak jsme pokračovali i kolem ovocných stromů a 6 podnoží ve spodní části pod ohradou. Tráva, dá-li se to tak nazvat, byla dost hustá a tak si nelze představovat lehké a ladné pohyby ženců při žních. Výsledek byl ale uspokojivý, nálada výborná a všichni zúčastnění se bez rozdílu krásně unavili...

Očkování. V červenci jsme využili druhé mízy a Dita s Jendou naočkovali dvě mladé podnože hrušní silně prosychajícími starými hrušněmi S16h a S05h. Pokusně naočkovali také jabloň S07 a strom označený S06j, jabloň pod velkým ořešákem, jejíž hlavní větev byla polámána při vyřezávání bříz. Podnože jsme před očkováním museli hojně zalévat, aby měly dostatek mízy a očko přijaly. Snad přidaná očka na jaře vykouknou.

V srpnu provedli odborný dohled nad našim snažením a dali pár užitečných rad manželé Šáchovi z Nových Hradů, místní sadařští odborníci na staré ovocné stromy z Novohradska.

Druhé kosení. Během léta narostlou trávu jsme znovu kosili v neděli 15. září. Tentokrát se sešlo na pomoc hodně lidí, krom hodonických stálic zejména kamarádi ze skupiny Buďsob. Musím zmínit i radostnou dětskou práci:) Také počasí nám přálo. Pokosili jsme navíc část plochy v bývalém výběhu a vše odklidili na několik kompostovacích míst na okrajích sadu. Vykácené osiky stačily zmladit a jejich víc než metrové výhony by nám kosy poničili. Pokusili jsme se je vyřezat ručně, ale marně. Jenda proto nelenil a ještě během podzimu dokončil práci s křoviňákem. Velké díky všem, kteří nám věnovali den i svou sílu a um. Bez toho by byla péče o rodící se genofondový sad Na Šenku nad naše možnosti.

Sázení podnoží. V listopadu jsme na dvě party, za pomoci nadšených rakouských přátel, vysázeli Na Šenku 10 podnoží z kyblíků, které jsme si připravili v květnu. Ke každému stromku jsme vyrobili a zatloukli 3 kůly, a ohradili ho pletivem. Začínají nám docházet vhodná místa na doplnění mezi starými stromy a tak jsme zasadili první řadu podnoží na plochu bývalého výběhu. Dvě krátká odpoledne stačila. Je znát, že v sázení a oplocování stromků už máme řádnou praxi :)

Aktuálně

Stabilní výstava starých fotografií Hodonic

17 fotografií, instalovaných přímo v terénu bývalé vsi


SRPEN 2023

VÍKEND PRO HODONICE

sobota 12. 8. 2023

Den soběstačné kultury

od 10:00 v Hodonicích, odpoledne a večer v Deskách

neděle 13. 8. 2023

Setkání s rodáky

od 14:00 v Hodonicích

Více info v pozvánce ZDE

 
 
 
 
 

Test jedna News02

This box shows the content of the hidden page "News02". More information about newsboxes can be found here:

CMSimple_XH Wiki


Diese Box zeigt den Inhalt der versteckten Seite "News02". Mehr Informationen zum Thema Newsboxen gibt es hier:

CMSimple_XH Wiki

Test dva News03

This box shows the content of the hidden page "News03".

More information about newsboxes can be found here:

CMSimple_XH Wiki


Diese Box zeigt den Inhalt der versteckten Seite "News03".

Mehr Informationen zum Thema Newsboxen gibt es hier:

CMSimple_XH Wiki

Test tři News04

This box shows the content of the hidden page "News04".

More information about newsboxes can be found here:

CMSimple_XH Wiki


Diese Box zeigt den Inhalt der versteckten Seite "News04".

Mehr Informationen zum Thema Newsboxen gibt es hier:

CMSimple_XH Wiki